FAVOURITE BLOGGERS ~ WANNA BE?

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

STOP BULLYING!

13. february 2013 at 19:15 | IvettPikaCoke |  ~ Reality is Death ~
Rozhodla jsem se napsat článek o šikaně, protože v poslední době mi připadá, že se s ní setkáváme čím dál častěji. Ať už v realitě, nebo ve filmech založených na pravdivých událostech. Já jsem takových filmů viděla už spousty. Jenže co je horší, opravdu se to stalo a pořád děje. Zrovna to není tak dlouho, co jsem na tohle téma dělala projekt do školy na angličtinu. Vlastně, byl tom, jak celá třída terorizovala dva kluky a ti potom postříleli několik žáků a učitelů. Nakonec spáchali sebevraždu. Díky tomu byl také natočen jeden z mých oblíbených filmů - "Klass", který o tomto jednom z nejhorších masakrů Ameriky vypráví. Tenhle článek píši jakovždy z mého pohledu a možná bude trochu delší, takže kdo má zájem číst dál, článek pod perexem.Co si vybavíte, pod pojmem šikana? Určitě nic hezkýho. Může se vyskytovat téměř kdekoliv - v práci, na táboře, ale nejčastěji asi ve škole. Většinou tomu bývá tak, že jde o nějakou skupinku lidí, kteří se "spikli" proti jednomu člověku. Většinou se jejich obětí stávají citlivé, nebo z nějakého důvodu "odstrčené" osoby. Takové typy, které se jim prostě nemůžou bránit a oni to vědí, využívají toho a díky tomu toho dotyčného ještě víc deptají. Nemusí tomu tak být vždycky, ale.. přeci jen, oni si raději vyberou takovou osobu, která je z nějakého důvodu neoblíbená, než "hvězdu" třídy. Nejčastější oběti bych řekla, že jsou lidé s nějakým handicapem, jinou sexuální orientací, jinou národností atp. Agresor je začne terorizovat. Já se tedy teď zaměřím na to, když se to děje ve škole, nastává každodenní mučení. Nadávky, ošklivé komentáře, výsměch v horším případě i násilí. Díky tomu všemu, se ten člověk dostane do deprese, bojí se do školy vůbec jít, chce aby to skončilo. Představte si to každý den, když nemáte žádné kamarády, žádnou motivaci, hroznou nenávist k životu a později i nejspíše k sobě samému, to se nedá vydržet. Věřte tomu, že nedá, vím o čem mluvím. Nebudu tu ale popisovat svůj příběh, protože nikdy nevím, kdo na tenhle můj blog narazí.. ale vemte to tak, že o tomhle už něco vím, ze své zkušenosti. Potom, takový člověk úplně ztratí chuť k životu a vše s ním spojeného. Chce zastavit tu bolest a několik takových obětí šikany buď zpáchá sebevraždu, začne užívat dorgy nebo alkohol, nebo někoho zabije. To je přece hrozné, jen kvůli tomu, že nějakej zakomplexovanej idiot s prominutím, někomu takto strpčoval život, přijde několik mladých lidí o život. Přitom většinou ti lidé, kteří šikanují ostatní, jim jen závidí, mají depku, nízké sebevědomí, nebo jiné problémy, které si ventilují na ostatních.
Je prokázáno, že 41% náctiletých studentů základní školy jsou oběti šikany.
56% náctiletých lidí je obětí kyberšikany.
Kyberšikana je vlastně druh šikany, který využívá elektronické prostředky. Zkrátka, internet, mobil.. může to být přes různé blogy, sociální sítě a i přes onen známí a populární facebook. Ne vždycky musí být šikana jen o násilí, může být i psychická. Dotyčná osoba svou obět tak dusí až to psychicky nevdyrží a zhroutí se. "Kurvo, děvko, špíno" jak byste se cítili vy, kdyby vám tímhle den co den někdo spamoval facebook? Nebo posílal přes SMS zprávy. Asi by to moc příjemný nebylo.
~
A teď už se pojďmě podívat na nějaké známější případy šikany. Možná tyto oběti znáte, možná o nich čtete poprvé. Ale jak se píše, kdo jejich příběh zná už na něj asi nikdy nezapomene.
Amanda Todd (*27.11.1996 - †10.10.2012) - dívka, která byla obětí šikany, ponižování a násilí. 7.9. dala na YouTube desetiminutové video, ve kterém popisovala svůj příběh. Prosila tak o pomoc. Sama popsala příběh jako NIKDY NEKONČÍCÍ. V sedmé třídě se nechala přemluvit, aby kamarádům přes webkameru ukázala prsa. Někdo však pořídil fotky a rozeslal je po internetu. Nahé fotografie viděla celá škola, její přátelé. Od té doby se jí začali posmívat, dávali jí sexuální návrhy a nikdo se s ní nebavil, ztratila všechny. Několikrát dokonce změnila školu, ale vždycky se to opakovalo. Amanda se sebepoškozovala, několikrát se pokusila o sebevraždu, jednou dokonce vypila bělidlo, ale lékaři jí zachránili. Lidi jí na internetu psali, že je škoda že neumřela a že by si to zasloužila. Bohužel se jí to nakonec podařilo, 10.10.2012 v šest hodin odpoledne ji našli doma oběšenou. Pak se o to začla zajímat veřejnost a nakonec se ukázalo, že ten který ji pořád obtěžoval byl 32letý starý muž a zřejmě pedofil. Jenže, vinu na tom neměl jen on sám. Ostatní se k ní nemuseli takhle chovat, nemmuseli ji týrat, dohnat jí až k sebevraždě. Vinou si ponesou oni všichni.


Viz. její video i s šeskými titulkami.
~
Kayla Marie Wright (*12.1.1995 - †15.2.2011) - Další oběť šikany. Nazývali jí mrchou, děvkou, tlustoprdkou, retardem, ošklivou, hloupou.. dne 12.2.2011 už to nezvládla. Byla z toho unavená a chtěla to zastavit. Vzala si auto její matky a odjela do Colorada. Chtěla být tam, když měla zemřít. Řídila auto a nabourala přímo do stromu. Dne 14.2.2011 v 8:13 ráno byla oficiálně prohlášená za mrtvou. Přitom jí bylo pouhým 16náct let.


Viz. video o této dívce.
~
Tady je důkaz, že oběť šikany nemusí být třeba ani "ošklivá". Obě tyto dívky přece byly aspoň dle mého názoru krásné, určitě úžasné a hlavně toho měli tolik před sebou. Oni jim tu možnost normálně žít prostě vzali. Přemýšlejme, než něco řekneme.. i slova mohou ublížit. Pamatujte taky, že vždycky jsou tu lidi, kterým na vás moc záleží. Možná o tom ani nevíte nebo si to nemyslíte, ale oni stejně jsou. Zůstaňte silný, kvůli nim. A vy ostatní, možná to teď a takhle zní .. nesmyslně, neuvěřitelně a já nevím co .. ale když jste v situaci, že vidíte jak někdo někomu ubližuje, nebo se vám s tím někdo svěří, nenechte, aby to těm grázlům prošlo. Nepřihlížejte šikaně, někteří lidi jsou svině, nebuďte jimi i vy. Jste to právě VY, kdo může zachránit něčí život!

- Mimochodem, všechno tohle krásně vyjádřila Sia v písničce "Breathe Me", kterou si můžete poslouchnout ZDE.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 † Therr † † Therr † | Web | 13. february 2013 at 19:35 | React

Je to hnus co se tu děje. Zrovna dneska jsme o tom měli přednášku. Chce se mi z toho brečet. ty lidé co to ostatním dělají si asi neuvědomují že kdyby to někdo dělal jim tak se jim to taky líbit nebude. Je to prostě ... hnusný.

2 †SuicidePsychoMonstrum† †SuicidePsychoMonstrum† | Web | 13. february 2013 at 20:11 | React

Příběh Amandy mě velice zasáhl. Setkala jsem se s lidmi, kteří byli názorů, že si za to může sama, ale každý je přece mladý a má nějaké úlety. I já. A ona hold ukázala, v té době lidém kterým věřila, přes webku prsa. Nikdo, ani ona sama nemohla tušit jak se její život obrátí vzhůru nohama. Je to strašné. Tak, tak se snažím nevypustit slzu, protože i já jsem se stala obětí šikany v osmé třídě. Trvalo to sice jen cca 2 měsíce a pak další tří měsíce v tom pokračovali jen pár lidí, ale i tak...bylo to nejhorší období mého života..:/

3 Suzume Mizuki Suzume Mizuki | Web | 13. february 2013 at 21:44 | React

Je to strašný.Příběh o Amandě byl prostě strašný a je mi té holky líto.Jsem ráda že žiju ve městě kde šikana není tak strašná a urážek typu: Hej brejlatče,atd atd.. snesu a jsem ráda že nedopadnu tak jak Amanda nebo Kayla.

4 Anča ^_^ Anča ^_^ | Email | Web | 15. february 2013 at 21:25 | React

Šikana O.o omlouvám se, toto téma nesnáším sama na toto téma mám dva články na blogu :( Ale k tomu tvému. . .
- Případ které zde uvádíš znám. Oba dva jsou kruté a hrubé. Jsou krutým příkladem.  Nejsou to však ty z nejhorších.
- kdysi jsme měli o šikaně ve škole přednášku s policii, bylo to fajn. Sedět tam s lidmi co tě šikanují a mít tu nemoc nic říct.
- já si šikanou prošla, řekla bych - že jí stále prožívám - ale dalo by se říct, i, že už jí mám za sebou.
- Já, ale měla štěstí - talent. Když ho lidi objevily, nechali mě být.  A já jsem se naučila bránit.
- Mnozí toto štěstí, ale nemají.
- Já se jim proto snažím pomoct. Je to, ale hlavně na nich. zepřít se těm  co jim ubližují :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement